вівторок, 14 квітня 2015 р.

П’ять міфів про "декомунізаційний пакет"


  • 14 квітня 2015
  •  
  •  коментарі
КПУ
Верховна Рада заборонила популяризацію символів "комуністичного режиму", а не ідеологію
За великодні свята у соціальних мережах сформувались кілька міфів про "декомунізаційний пакет", які іноді мають мало спільного з нормами ухвалених документів.
Верховна Рада 9 квітня ухвалила чотири закони: про вшанування борців за незалежність України, увічнення перемоги над нацизмом, доступ до архівів спецслужб та засудження комуністичного та нацистського режимів.
Документи ще мають підписати спікер Ради та президент, аби вони набути чинності.

Їх ухвалення засудила партія "Опозиційний блок" та комуністична партія.
ВВС Україна детально писала про зміст документів.
Найсуттєвішими положеннями є визнання борцями за незалежність ОУН та УПА, засудження комуністичного і нацистського режимів та їх злочинів із забороною пропаганди їхньої символіки, а також необхідність перейменування усіх географічних назв, пов’язаних і діячами комуністичного режиму 1917-1991 років.

У ветеранів "забрали" День перемоги

Ще перед ухваленням законів виник скандал через чутки про плани влади відмінити святкування Дня перемоги 9 травня і перенести його на 8 травня.
Дійсно, якщо президент підпише закон про увічнення перемоги над нацизмом, святкувати перемогу у Великій вітчизняній війні 9 травня більше не будуть. Адже це свято офіційно називатиметься "День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні".
Проте воно і надалі залишатиметься офіційним державним святом та вихідним днем 9 травня.
Червоний прапор
Закон заборонив символіку з поєднанням серпа і молота
Натомість 8 травня запроваджується день вшанування жертв Другої світової війни, як це відбувається у багатьох країнах Європи.

Забиратимуть радянські ордени

Найбільш скандальним став закон про засудження тоталітарних режимів та заборону їхньої символіки.
Він передбачає перейменування вулиць і міст, пов’язаних з іменами діячів компартії, знесення пам’ятників на їхню честь, а також заборону виготовлення та поширення комуністичної символіки.
Сюди зарахували герб і прапор СРСР, зображення серпа і молота, а також їхнє поєднання з червоною зіркою.
Багато коментаторів та користувачів соціальних мереж одразу заговорили, що відтепер ветерани не зможуть одягнути свої нагороди, які містять герб СРСР.
На це вказували і депутати, які голосували за закон.
До прикладу, депутат Дмитро Тимчук вже готує зміни, аби чітко прописати, що заборона не стосується ветеранських нагород.
У законі прописали виключення із заборон, яке, за твердженням Тимчука, можна читати двозначно.
Радянська символіка зберігається на пам’ятниках та пам’ятних знаках, могилах, надгробках, а також дозволяється приватне збирання та зберігання предметів з такою символікою у якості колекціонування.
Тобто, зберігання нагород вдома точно не заборонене, а от щодо публічного їх демонстрування, зокрема і на свята, виникли сумніви, адже формально закон це не дозволяє.
"Я не вважаю, що цю норму закону хтось виконуватиме так, щоб змушувати ветеранів знімати нагороди", - заявив ВВС Україна один з ініціаторів ухвалення "декомунізаційного пакету", директор інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Знесуть пам’ятники радянським воїнам

Одразу після ухвалення пакету законів у мережі почали ширитись чутки, що влада знесе усі пам’ятники радянським військовим часів Другої світової, а також могили невідомому солдату.
Зокрема, почали писати про знесення пам’ятника генералу Ватутіну у Києві.
Вулиця
Закон передбачає перейменування вулиць, пов'язаних з комуністичним режимом
Проте закон про увічнення перемоги чітко вказує, що пам’ятники учасникам та жертвам Другої світової війни не підлягають знесенню й держава зобов’язується їх охороняти.
Це ж стосується Вічного вогню.
Уряд зобов’язується створити національний перелік пам’яток Другої світової війни, до якого увійдуть військові кладовища, військові ділянки на цивільних кладовищах, братські та одинокі могили й інші пам’ятники і пам’ятні знаки, що "увічнюють пам’ять про події часів Другої світової війни".
З усіх цих об’єктів також забороняється знімати символіку перемоги, яка містить комуністичні символи.

Заборонили комуністичну ідеологію

Частина експертів сприйняли закон про засудження комуністичного та нацистського режиму як повну заборону комуністичної ідеології в Україні.
Також одразу поширилась думка, що закон напрямку забороняє нинішню комуністичну партію України.
Назва закону вказує, що забороні підлягає комуністичний режим та його пропаганда. А далі неодноразово вказується, що під комуністичним режимом мається на увазі режим, який існував з 1917 по 1991 рік.
При цьому символами комуністичного режиму є діячі КПРС, а також її попередниці – російська соціал-демократична партія більшовиків та російська комуністична партія більшовиків.
Тобто, на засновників самої ідеології комунізму – Карла Маркса та Фрідріха Енгельса - заборона не поширюється.
Символами комуністичного режиму є і сама КПРС, а також тодішнє українське відділення - комуністична партія України.
Таку ж назву носить нинішня комуністична партія України, яка мала фракцією у минулому скликанні Верховної Ради, проте не здолала виборчий бар’єр на дочасних виборах 2014 року.
Забороненими символами стали гімн, герб і прапор СРСР, а тому всі організації, які мають ці символи на своїх емблемах, знімуть з реєстрації.
Це стосується громадських організацій та партій, тобто, якщо у назві партії є слова комуністична партія Україна, емблемами є серп і молот, а у статуті - схвалення діяльності СРСР та КПРС, то її позбавлять реєстрації.
"Якщо КПУ прибере герб - серп і молот, змінить назву, щоб не відповідала назві компартії УРСР, не виправдовуватиме злочини тоталітарного минулого, то зможе існувати", - заявив ВВС Україна Володимир В’ятрович.
При цьому він наголосив, що комуністичну ідеологію закон не забороняє.
Натомість комуністична партія Україна засудила ухвалення закону й звернулась до президента з вимогою накласти на нього вето.
"Використаємо всі правові можливості, які надає Конституція України, щоб добитися скасування незаконних, антиконституційних законів, відновити чесне ім’я Компартії", - йдеться у заяві президії центрального комітету КПУ.

Героїзували дивізію СС "Галичина"

Також соціальними мережами поширюється інформація, що у законі про визнання організацій борцями за незалежність України такою визнали одну з дивізій німецької армії СС "Галичина".
Документ визнає борцями за незалежність України Українську повстанську армію та Організацію українських націоналістів, які неоднозначно сприймаються у суспільстві.
Проте у вичерпному переліку організацій, який прописали в законі, СС "Галичини", яка воювала у складі Вермахту і була сформована з українців, немає.http://www.bbc.co.uk/ukrainian/politics/2015/04/150414_communist_law_mythes_vc

Немає коментарів:

Дописати коментар